فرزاد نره یی
فرزاد نره یی

1 سال پیش

حل شده

پاسخ

صورت کردن فرمت اکسل بر اساس تاریخ

سلام

فایل اکسل دارم که هروز تعدادی داده با آن اضافه می کنم .می خوام داده مرتب بشه برا اساس تاریخ شروع کار

گزارش تخلف

سؤالات مربوط به اکسل

برو به

به پشتیبانی نیاز داری؟

در صورتی که

• در کار با بتازون مشکلی دارید
  • در مورد خدمات بتازون سؤالی دارید
  • نظراتی را برای ارتقا و بهبود خدمات دارید

خوشحال میشیم که حتماً با ما در میان بزارید

علی امینی
علی امینی

1 سال پیش

سلام

چالشی که اینجا باهاش مواجه هستین این هست که یک رشته متنی رو به عنوان تاریخ شمسی وارد کردین و اکسل نمیفهمه که تاریخه و نمیتونه sort کنه.

اولین قدم اینه که به اکسل بفهمونیم که با تاریخ سر و کار داریم.

قوی ترین روش اینجا اینه که تاریخ رو به میلادی وارد کنید. بعد اگه اکسلتون 2016 به بعد هست؛ کل ستون تاریخ رو انتخاب کنید و ctrl+1 رو بزنید تا به پنجره format cells برید. حالا گزینه Date رو از منوی نمایش داده شده انتخاب کنید و بعد از قسمت Local مورد persian (Iran) رو تنظیم کنید. یک منوی Calendar type هم زیرش باز میشه بذارید روی حالت Persian البته احتمالا خودکار روی همین هست وقتی ایجاد میشه.

OK رو بزنید و تمام. تمام تاریخ ها به صورت شمسی نمایش داده میشه ولی در واقع ظاهری هست و اکسل اون عددی که پشت تاریخ ها هست رو میفهمه. پس قابل sort هست. اگه محدوده تون رو تیبل کنید که زیر داده ها وقتی داده مینویسید؛ جزو جدول بشه و هر بار sort کنید؛ مسئله حله.

شاید بگین من نمیخوام ترتیب روز و ماه و سال اینطوری باشه.

کاری نداره. بعد از زدن ctrl+1 و باز شدن format cell به قسمت costum برید و کد که میگم رو بزنید:

[$-fa-IR,16]yyyy/mm/dd;@

با عوض کردن ترتیب قسمت yyyy/mm/dd میتونید شخصی سازی کنید.

این تکنیک بهترینه ولی یک روش دیگه هم هست که میگم. ساده تر هست و مزیت فهم تاریخ توسط اکسل رو نداره ولی کار میکنه.

توی کامنت بعدی مینویسم.

گزارش تخلف

علی امینی
علی امینی

1 سال پیش

پاسخ حل کننده

در این روش باید تمام تاریخ هاتون با این سبک وارد بشه:

مثلا 1401/02/18 بشه 14010218 یعنی اول سال بعد ماه بعد روز و بدون اسلش به صورت یک عدد خالی

هیچ مدل دیگه ای ننویسید.

بعد ستون رو انتخاب کنید و ctrl+1 بزنید تا وارد پنجره format cell بشید و بعد costum رو انتخاب کنید و کد زیر رو بزنید:

0000\/00\/00

حالا OK رو بزنید و میبینید که ظاهر سلول ها تغییر کرده و اسلش دار شده اما باطن سلول ها هنوز همون عدده.

این خوبه چون اکسل عدد رو میفهمه و بر اساس کوچک و بزرگی میتونه sort کنه.

گفتم که در اینجور مواقع که قراره دیتای جدید وارد کنید حتما از تیبل استفاده کنید تا کل اون داده های جدید هم فرمتی که وارد کردین رو بگیرن و sort بشن. البته فک کنم sort داینامیک نیست. پس با هر بار اضافه کردن داده جدید باید sort رو بزنید.

لازم به توضیح نیست که وقتی تاریخ جدید توی اون ستون وارد میکنید حتما باید به صورت همون عدد که گفتم باشه. شما عدد وارد کنید و اینتر کنید؛ اکسل خودش اسلش میندازه.

این روش مخصوص کسایی هست که اکسل 2013 به قبل دارن و یا اون روش براشون سخته که دونه دونه ببینن تاریخ میلادی هر تاریخ شمسی چقدره و اونو وارد کنن.

حالا شاید بپرسید که من 2000 تا داده دارم. نمیخوام دونه دونه فرمت تاریخ هام رو از مثلا 1401/02/18 به 14010218 تغییر بدم. ممکنه اصلا اشتباهی صورت بگیره جدا از این همه زمانی که صرف میشه.

یک روش خوب و سریع میگم که عالیه.

یک ستون چسبیده به تیبل که دارین انتخاب کنی و این فرمول که میگم رو بنویسید:

=--SUBSTITUTE([@Date],"/","")

به جای [@Date] میتونید اون سلول اول تاریخ هاتون رو قرار بدین.

حالا که کل داده ها رو عدد کرد؛ بیاین کپی کنید و بعد جای داده های اصلی paste value کنید و اون ستون رو پاک کنید.

دو روش داره که دفعه قبلی براتون نوشتم چجوری paste value کنید.

یکی همون روش 4فلشی که ساده تره

یکی هم با پنجره paste special

وقتی داده ها رو به صورت عدد کردین همونطور که گفتم ادامه مراحل ctrl+1 و sort رو انجام بدین.

به اون ستون کمکی هم دیگه نیازی نیست چون شما داده های جدید رو مطمئنا به روشی که گفتم وارد میکنید.

اگه این کار رو نمیکنید؛ میتونید اون ستون کمکی رو نگه دارید و تنظیمات فرمت رو روی اون انجام بدید و اونو sort کنید.

این هم یک روشه ولی باعث شلوغی جدول دیتا بیس و داده های تکراری میشه.

انجام بدین و اگه سوالی داشتین بپرسین در خدمتم.

گزارش تخلف

فرزاد نره یی
فرزاد نره یی

1 سال پیش

سلام

ممنونم علی عزیز

اگه تاریخ به میلادی بود چکار کنم و جدول هم table نیست

گزارش تخلف

فرزاد نره یی
فرزاد نره یی

1 سال پیش

سلام

ممنونم علی عزیز

اگه تاریخ به میلادی بود چکار کنم و جدول هم table نیست

می خوام طوری باشه که وقتی تاریخ جدید نوشتم برای سطر ، بره زیر آخرین تاریخ ثبت شده همان روز قرار بگیره

گزارش تخلف

علی امینی
علی امینی

1 سال پیش

خواهش میکنم

اگه میتونید فایل یا عکس بفرستید تا چک کنم.

چون متوجه نشدم حقیقتا

گزارش تخلف

فرزاد نره یی
فرزاد نره یی

1 سال پیش

چشم الان میفرستم

تاریخ 25.Jul بره بالای 26.Jul قرار بگیره

فایل‌ها
فایل‌ها توسط کاربران بارگذاری شده و بتازون هیچ بررسی و مسئولیتی بر روی فایل‌ها ندارد.

گزارش تخلف

علی امینی
علی امینی

1 سال پیش

محدوده رو کامل انتخاب کنید.

ctrl+T رو بزنید تا تیبل بشه.

بعد از سرستون فیلتر newest to oldest رو انتخاب کنید.

اینکه میگم تیبل کنید به خاطر اینه که هم دسترسی به فیلتر راحت تر بشه و هم داده جدید که میزنید با فرمت بالایی ها وارد بشه.

یه تست بکنید ببینید حل میشه یا نه.

گزارش تخلف

فرزاد نره یی
فرزاد نره یی

1 سال پیش

بله درست شد

ممنون علی آقا

گزارش تخلف

علی امینی
علی امینی

1 سال پیش

خواهش میکنم موفق باشید

گزارش تخلف

برو به

درباره ما

بتازون یک سایت نیست، یک خانواده است. یک محل برای همه ما، محلی که به هم کمک کنیم و با هم پیشرفت کنیم. این که الآن اینجایی اتفاقی نیست، خوشحالیم که بهمون ملحق شدی...